A Sátoraljaújhelyhez tartozó Széphalom még nevét is Kazinczy Ferenctől kapta. A magyar nyelv és az irodalmi ízlés nagy hatású 19. századi újítója 8 éves korában került a család alsóregmeci udvarházába, két év múlva a sárospataki kollégium diákja lett, azután teológiai, jogi tanulmányokat végzett. Sokat olvasott, fordított, írt – és kapcsolatba került a korszak szellemi irányzataival.
Személye már a magyar irodalmi élet központjának számított, amikor építeni kezdte saját otthonát a családjától neki szánt birtokrészen, amit ő nevezett el Széphalomnak – és amit csak a jakobinus kapcsolatai miatti börtönévek, majd a Török Zsófiával (Sophie) kötött házassága után valósíthatott meg. A széphalmi kúriában élt 1806-tól haláláig családja körében. Ezen a helyen vívta nyelvújító harcait, itt keletkeztek híres epigrammái, és más írásai. Mindeközben levéltári hivatala a közeli Újhelyhez kötötte.
1831-ben, 72. életévében a Zemplénben pusztító kolerajárványnak esett áldozatul.
Sírkert és emlékcsarnok
Sírja szeretett Széphalmának különleges szépségű parkjában található, a Kazinczy család sírkertjében. Az emlékoszlop alatt nyugszik az író és felesége, Török Sophie, az oszlop körül pedig négy gyermekük, három unokájuk és az a szolgájuk, aki Kazinczyval együtt raboskodott Munkács várában. Legkisebbik fiuk, Lajos, Aradon szenvedett vértanúhalált a honvédsereg ezredeseként.
A Kazinczy halála után hamar romlásnak indult kúriát, bár volt rá szándék, nem sikerült megmenteni. Így helyén mauzóleumot emeltek Ybl Miklós korábbi tervét felhasználva, de azt Szkalnitzky Antal által módosítva. 1873-ra épült fel a görög templomokat idéző csarnok, ami 1876 óta fogad látogatókat.
Az oszlopos-timpanonos bejáraton át téglalap alakú belső térbe jutunk, amihez félköríves apszis csatlakozik. Körben a Kazinczy-ereklyék gazdag gyűjteménye őrzi múlhatatlan emlékét.
A csarnok kiállításának anyagát, a Kazinczy-relikviákat az író unokája, Becske Bálint gyűjtötte össze. Az író néhány személyes tárgya mellett kéziratok, festmények, s Ferenczy István (Marsalkó János által befejezett) fehér márvány Kazinczy-mellszobra idézi fel az író alakját, illetve a kor hangulatát. A kiállítás áttekintést ad az életpálya fő állomásairól.
Az anyanyelvről a gyümölcsöskertben
Szimbolikus lehet, hogy épp egykori gyümölcsöskertje helyén épült fel Radványi György Ybl-díjas építész tervei alapján A Magyar Nyelv Múzeumának modern épülete. A 2008-ban megnyílt intézményben három kiállítótér, könyvesház, szemináriumi terem és egy korszerűen felszerelt előadóterem is helyet kapott. Pezsgő kulturális élet övezi az állandó kiállítást. A múzeumot a Kazinczy Ferenc emlékpark veszi körül. A szépen gondozott, 4,4 hektáros emlékpark védett természeti érték.
Titkok titka. A magyar nyelv múltja, jelene és jövője – ez a címe az interaktív állandó kiállításnak. A magyar nyelv kapcsolatait, rokonítási kísérleteit és rokonait, más nyelvektől eltérő sajátosságait éppúgy megismerteti a korszerű technika lehetőségeit kihasználó, interaktív, játékos ismeretszerzésre buzdító tárlat, mint nyelvünk történelmét, fejlődését, a nyelvemlékeket, a rovásírást és szól nyelvünk-irodalmunk nagyjairól is. Természetesen nem kerülhető ki a nyelv táji és társadalmi rétegek szerinti tagozódása, illetve a régi és újabb technikai eszközök, így a mobiltelefonok és számítógépek hatása sem.
Cím: Sátoraljaújhely–Széphalom, Kazinczy u. 275.