Hogy a patakvölgyekkel és meredekekkel tűzdelt hegyekben kinél mikor kezd el emelkedni a pulzusszám és az adrenalin, az egyénfüggő. Van azonban Hegyaljának kifejezetten extrémsport-kínálata is!
Az egyik központ maga a Tokaji-hegy – ez az „oda megyünk a szerkóval, és jól érezzük magunkat” terepek közé sorolható. Télen az északi oldal 600 méter hosszú, tárcsás felvonós sípályája várja a csúszni vágyókat (magasság 375–476 méter, szintkülönbség 101 méter). Jó része kék, tanulásra is kiválóan alkalmas, az alsó harmada meredekebb, inkább már piros. Igazi hétvégi sportprogram. A sípálya a tévéadóhoz vezető úton közelíthető meg, akárcsak a déli oldal siklóernyős startpontja. A fel- és leszállás is gyakorlatot, helyismeretet kíván – a részletekről érdemes érdeklődni a Tokaj Fly egyesületnél. A ritka madarak fészkelési időszaka miatt a repülés április 1. és június 15. között szünetel!
Az „oda megyünk, és kapjuk a szerkót” kategóriát képviseli a mádi Percze Élményközpont – hiszen a lényeg éppen a különleges eszközökben rejlik! Legyen szó szárazföldi vagy vízitúráról, a „járműveket” bérelni is lehet, de szervezett, csoportos túrákat is kínálnak – az először erre járóknak érdemes először ezeken ismerkedni a környékkel. A túravezetők a nehézségi szintet és az időt is az igényekhez szabják. És még egy fontos szempont: többségében környezetbarát, elektromos eszközök segítik a környék szépségeinek felfedezését és az adrenalin szintjének emelését.
Hogy mik ezek? Íme, egy rövid lista: mountain bike, e-bike, segway, 2 személyes Polaris Ranger EV autó, 2 és 4 személyes John Deere Gator dízelautó, e-quad, 2 személyes Flame Rider homokfutó, 2 fős túrakajak, 3 fős túrakenu, gumi katamarán. Egy kiadós túra után tényleg jöhet az aranyló aszú – az élményközpontban a Szepsy pincészetből.
A harmadik típus az „odamegyünk, mert ott van” – a sátoraljaújhelyi Zemplén Kalandpark egyértelműen ilyen hely! Hogy mi van ott? Például az ország leghosszabb libegője. Ettől persze még nyugton marad az adrenalin – de itt található az ország leghosszabb négyévszakos bobpályája is. Ennek 2275 méterén bizony számos alkalommal kiderül, hogy nagyon is sok lehet a maximum 37 km/órás sebesség!
Lehet itt évszaktól függően gör- vagy jégkorizni, és évszaktól függetlenül síelni. A téli gyerek tanuló, valamint a hóágyúzott 600 méter hosszú, fekete, piros és kék szakaszokból álló téli pálya mellett ugyanis itt található az ország leghosszabb és legszélesebb műanyag sípályája. A kevésbé sportos pörgésre vágyóknak pedig ott a hófánkkal végigcsúszható kanyargós pálya. És természetesen lehet szánkózni is!
Sokaknak persze már az is extrém ötlet, hogy szétnézzenek a hegy tetején lévő kilátóból. Ezt az izgalmat azonban erősen űbereli a kalandparknak otthont adó Magas-hegyről a Szár-hegyre „átlibegő” zárt kabinos kötélpálya, azaz a Dongó. Ám mindent visz az emellett futó Sólyom, a hazánkban szintén egyedülálló, és Európában is csak az alpesi területeken ismert átcsúszópálya! A két hegy közötti 1036 méteren 80 km/órás sebességgel haladhatnak át az extrém kalandra vágyók!
Végezetül: ha már kalandpark, négy különböző nehézségi fokú kalandtúrapálya várja a látogatókat, a végén – a fentiek tükrében szelídnek tűnő – 100 méter hosszú lecsúszó drótkötélpályával, valamint egy négydimenziós kis mászófallal. Utóbbinál akad nagyobb, sőt „legnagyobb” is a parkban: Magyarország legmagasabb, Közép-Európa egyik legmagasabb beltéri mászófala. Beltéri magassága 18 méter, kültéri magassága 20 méter, a mászható felület összesen 400 négyzetméter – és a kezdőktől a profikig mindenkit kiszolgálnak az utak. Aki ennél is többet akar, azt várja két másik Sólyom. A hejcei Sólyom-kő és a középhutai Sólyom-bérc – a sziklamászók kedvelt hegye.