Az emlékmúzeum 1949-ben nyílt meg, és nemzeti zarándokhellyé vált.
A házat 1782-ben építette Andrássy István gróf uradalmi tiszti lakként. Itt lakott Kossuth László uradalmi ügyész, és a ház udvari szobájában született Lajos nevű fia 1802-ben.
A magasföldszintes, hatablakos copfstílusú házat a 19. században U-alakúra bővítették. Ablakai és az azokat védő vasrácsok eredetiek, és eredeti formájában hagyták meg a ház belső kiképzését is a benne lévő hat szobával.
A homlokzaton lévő emléktáblát 1911-ben helyezték el. A kapu az udvarba vezet, a ház oldalánál balra fordulva található a bejárati ajtó, amelyen át az előtérbe jutunk, ahol Burger Lajos 1897-ben készített híres Kossuth-festménye fogadja a látogatót. A kiállításon kapott helyet Aradi Zsigmond carrarai márvány Kossuth mellszobra is. A jobboldali ajtó vezet abba a szobába, ahol Kossuth Lajos született. A szoba berendezése korabeli bölcsőből, írószekrényből, cserépkályhából áll. A falon a család eredetét bemutató tabló, és portrék függnek. Itt helyezték el a keresztelőtál és -kancsó másolatát is.
A második szobában Kossuth diákéveit mutatják be. Egy zongora és egy szekrény mellett, a tárlókban korabeli dokumentumok, bizonyítványok, tankönyvek kaptak helyet. A harmadik szobában a sátoraljaújhelyi fiatal ügyvédet ismerheti meg a látogató. Középen bábukon reformkori női és férfiviselet látható, a falon függnek a kor nagy alakjainak portréi. A szobában áll eredeti íróasztala. A házban egyedül itt hagyták meg a kandallót. Ez a szoba volt egykor a szülői háló, és a kandalló előtt ringatták a csecsemő Kossuth Lajost a bölcsőben. Látható az Országgyűlési Tudósítások egy eredeti lapja, a Pesti Hírlap főszerkesztőjeként kapott börtönbüntetésről szóló ítélete is.
A negyedik terem az 1848-as forradalom és szabadságharc időszakát öleli föl. Íróasztal, karosszék, honvédegyenruha és fegyverek mellett Kossuth-bankók, törvénycikkek, az első magyar kormány tagjai, és az aradi vértanúk portréi láthatók. Itt tekinthető meg eredeti kormányzóelnöki díszkardja is. Az ötödik szoba az emigráció éveit mutatja be. Levelei, róla készült portrék, a temetésén készült eredeti fotók emlékeztetnek erre az időszakra.
Jó tudni, hogy az eredeti kormányzóelnöki díszkardot és pecsétet a téli hónapokban – amikor nincs állandó nyitva tartás –, Budapesten őrzik. A Kossuth-ház pincéjében borászati kiállítás, udvari szárnyában időszaki kiállítások láthatók.
Cím: Kossuth út 18.