Az országos kéktúra, illetve a jellegzetes zempléni Rákóczi Emléktúra számos állomása vár itt a bakancsosokra. Azonban tudni kell: az 1984 végén alakult, 26 788 hektáros Zempléni Tájvédelmi Körzet a Zempléni-hegység nagy részét foglalja magában, így számos védett érték található itt.
A vidék képének meghatározói a jellegzetes vulkáni kúpok, jelképe a tokaji Nagykopasz-hegy. A hegyoldalak speciális adottságaik révén utolsó menedékei az egykori erdős sztyeppek állat- és növénytársulásainak. Ma már igazi növényritkaságnak számít a gyapjas őszirózsa, amelynek a Nagykopaszon található az utolsó magyarországi állománya.
A 4941 hektáros, 1986-ban létrehozott Tokaji–Bodrogzugi Tájvédelmi Körzet két nagy területe közül az egyik a már említett Nagykopasz, a másik nagy területe a Bodrog–Tisza ártér. A mai táj arculatát a Bodrogot és a Tiszát kísérő morotvák, illetve a folyók menti galériaerdők és ártéri füzesek határozzák meg, melyek közül a legszebb a védett Long-erdő. A Tisza és a Bodrog találkozásánál lévő Bodrogzug értékes madárvilága egyedülálló – felkerült a nemzetközi Ramsari területek listájára is.
A tavaszi áradások miatt nyár közepéig járhatatlan ártéren zavartalanul fészkelhetnek a réce- és gázlómadárfajok: a nagykócsag, a kiskócsag, vagy a haris.