Építését két gazdag család, a Brener és a Teitelbaum testvérek finanszírozták, akik mint borkereskedők telepedtek le Mádon.
A zsinagóga belső térkialakítása lengyelországi hagyományokat követ. Ritkaság, hogy megtalálható az eredeti, falba épített persely és a kézmosó medence is. A nők külön bejáraton közelíthették meg a számukra fenntartott karzatot.
A központi teret a négy, hatalmas oszlopon fekvő kilenc boltszakasz fedi, itt van a függönyös tóraszekrény és tóraolvasó asztal is. A középső négyszög körül két oszlopban padokat helyeztek el, 130 ember fér el rajtuk. A falakat bibliai szövegű kartusok díszítik, valamint egy márványtábla, ami a II. világháború idején elhurcolt 336 mádi zsidó emlékét őrzi.
A bensőséges hangulatú belső térben a zsinagóga építési idejéből származó díszítést képviselik a nagyterem és a nők karzata boltozatának plasztikus stukkódíszei: csillagok, rozetták, liliomhoz hasonló díszek.
Az imaterem előterében kis helytörténeti kiállítást találunk. Az egész világon mindössze néhány zsinagóga maradt meg ebből a korból, és közöttük a mádi talán a legszebb. Szerepel a „Világ legszebb 100 zsinagógája” című, Amerikában megjelentetett könyvben is.
Az ezredfordulóig úgy tűnt, hogy a zsinagóga sorsa a teljes pusztulás lesz, azonban szerencsére nem így történt. Sőt: a műemléki helyreállítás Európa Nostra Díjat kapott.
Cím: Táncsics utca 38.